10 zakazanych produktów
Planom Unii Europejskiej dotyczącym plastiku przyjrzeli się eksperci PWC. Szczególnie istotne są tu dwa dokumenty: pakiet odpadowy, który wszedł w życie 4 lipca 2018 r. oraz tzw. dyrektywa plastikowa, zatwierdzona przez Parlament Europejski 27 marca 2019 r.
Założeniem jest oczywiście ochrona środowiska, dla którego plastik jest jednym z głównych problemów. Jak zauważają eksperci PWC, pakiet odpadowy wprowadził m.in. nowe cele dotyczące recyklingu i przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia:
55 proc. do 2025 r.;
60 proc. do 2030 r.;
65 proc. do 2035 r.
Dyrektywa plastikowa przewiduje od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku – informuje PWC. Chodzi o patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki.
Tworzywa sztuczne stanowią 80–85 proc. odpadów znajdujących się w środowisku morskim Unii Europejskiej. Co ciekawe, artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowią aż połowę z nich. Problem ma rozwiązać przyjęta przed kilkoma dniami dyrektywa 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Tylko w Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wynosi dziś 3,5 mln ton rocznie(1). W 8 tys. przedsiębiorstw związanych z tą branżą pracuje w naszym kraju 160 tys. osób. Wszystkie te osoby czekają w najbliższych latach ogromne zmiany.
Koniec imprez i festynów, jakie znamy
Art. 5 dyrektywy przewiduje zakaz obrotu aż dziesięcioma różnymi produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki, od lipca 2021 r. Z rynku znikną więc m.in. plastikowe patyczki higieniczne, widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów oraz patyczki mocowane do balonów. Już za dwa lata ze sklepowych półek znikną też wykonane z polistyrenu ekspandowanego pojemniki na żywność i napoje. Od 2025 r. butelki PET o pojemności do trzech litrów będą z kolei musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30 proc. Z raportu PwC(2) przygotowanego dla Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych wynika, że regulacja wymusi zmianę ok. 1350 linii rozlewowych w całej Unii, która będzie kosztowała od ok. 2,7 mld do nawet ok. 8,7 mld euro. Do 2029 r. państwa członkowskie zostały zobligowane do osiągniecia poziomu 90 proc. recyklingu plastikowych butelek. Pierwotnie cel miał być osiągnięty już w 2025 r., ale w wyniku negocjacji proces został rozłożony na dwa etapy: 77 proc. do 2025 r. i 90 proc. do 2029 r. Aby go osiągnąć państwa będą musiał ustanowić powszechne systemy kaucyjne lub cele selektywnego zbierania w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Ponadto, producenci produktów z plastikiem (np. chusteczek nawilżanych lub papierosów) będą ponosić koszty sprzątania terenów publicznych.
Terapia szokowa
Wszystkie powyższe zmiany spowodują, że przedsiębiorcom z branży tworzyw sztucznych wzrosną koszty działalności. Tymczasem ostatnie lata były dla nich okresem całkiem dobrej koniunktury. Zużycie tworzyw do produkcji opakowań w Polsce stale wzrastała. W latach 2013 – 2017 liczba ta zwiększyła się o 20 proc. i wyniosła aż 1,12 mln ton. Większość firm produkujących jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych przynależy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Czy przewidziane w dyrektywie okresy przejściowe wystarczą, aby te zdążyły zmienić profil swojej działalności? Tego dowiemy się już niebawem.
źródło : https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/plastik-jednorazowego-uzytku-tworzywa-sztuczne-dyrektywa-2021-7136.html
https://www.money.pl/gospodarka/zakaz-plastiku-ban-na-10-produktow-sklepy-beda-pobieraly-kaucje-6368459329828993a.html